Przegląd wydatków po 6 miesiącach – odcinek 43 podcastu i 40 z cyklu „od zera do milionera”.

Dziś przypomnimy sobie co wiemy na temat kontroli wydatków. Opowiemy o kolejnym dużym przeglądzie, który wykonamy po pół roku naszego spisywania kosztów. Jego celem będzie głównie doprecyzowanie kategorii i oszacowanie limitów wydatków w budżecie domowym.

Krótkie przypomnienie

Na temat spisywania i kontroli wydatków mówiłem już wielokrotnie. Dla nowych czytelników i słuchaczy polecam zapoznanie się z tymi odcinkami również, ponieważ obecny jest już kontynuacją tego mini-cyklu o kontroli wydatków.

W poprzednich odcinkach

Po pierwsze zaczęliśmy zbierać rachunki i spisywać wydatki, czy to na kartce czy komputerze. Zapoznaliśmy się też z podstawowym równaniem finansów domowych:

oszczędności = dochody – wydatki

Następnie zdefiniowaliśmy sobie w miarę dokładnie nasze kategorie i wybraliśmy narzędzie, w którym będziemy prowadzić wydatki i budżet domowy. Gdy już wiedzieliśmy co wydajemy, określiliśmy listę priorytetów dla naszych pieniędzy. Na jej podstawie przestaliśmy kupować najpierw pierwszą zbędną rzecz a potem drugą. Powoli, drobnymi krokami by się nie zniechęcić. Na koniec opracowaliśmy strategię regularnego obcinania wydatków i stworzenia w tym celu specjalnego kalendarza. Polecam przesłuchać zamiast przeczytać, ponieważ notatki do tych wcześniejszych odcinków są bardzo pobieżne. Wszystko to i jeszcze więcej znajdziecie w poniższych podcastach:

OF006 – Rozpocznij spisywać wydatki

OF009 – Zrób pierwszy przegląd wydatków

OF010 – Obetnij jeden wydatek

OF016 – Obetnij drugi wydatek

OF023 – Obcinaj wydatki regularnie

OF024 – Przegląd wydatków po 3 miesiącach

Przegląd wydatków po 6 miesiącach

Ten wpis ma głównie charakter motywacyjny, podsumowujący i przypominający co już wiemy. „Można doprowadzić konia do wody ale nie można go zmusić by pił „- jak mówi przysłowie. Ja mogę Wam powiedzieć co wiem, dać wskazówki i przykłady co robić, ale to Wy musicie to wykonać.

Kontrola wydatków podstawą sukcesu

Jeśli ktoś nie zaczął zbierać rachunków bo nie chce to żadna ilość mojego gadania i pisania tego nie zmieni. Jedyne co mogę powtórzyć to fakt, że warto, bo bez opanowania wydatków nie ma wzrostu majątku.

Jeśli ktoś zrobił tylko dwa przeglądy wydatków: po miesiącu i po trzech by zaspokoić minimum to musi zrobić kolejny. Choć pewnie będzie trudno bo przez trzy miesiące uzbierało się dużo nieprzetworzonych informacji na naszej liście kosztów.

Cele i akcje

Jeśli robimy regularnie budżet domowy to ten przegląd wydatków po 6 miesiącach nie jest niczym nowym ani nadzwyczajnym. Po prostu jeden z kolejnych. Przez ten czas wszystkie typy wydatków powinny już nastąpić więc znamy wszystkie kategorie. Wyjątkiem mogą być jakieś losowe lub jednorazowe opłaty typu ubezpieczenia. Pomyślmy więc czy takowe mamy i dodajmy do naszej listy kategorii w budżecie domowym.

Następnie po podsumowaniu wydatków z ostatniego półrocza wyciągnijmy średnika dla każdej kategorii. Dodajmy 10% jako margines bezpieczeństwa i to będzie nasz budżet od dnia dzisiejszego. Oczywiście suma wydatków nie może przekraczać dochodów, więc jeśli tak jest musimy je zredukować. I nie zapomnijmy o najważniejszym celu jakim są nasze oszczędności.

A jak Wam idzie kontrola wydatków? Czy prowadzicie już budżet domowy?

Zdjęcie od Helloquence na Unsplash

Proszę pomóżcie mi szerzyć wiedzę finansową!

  1. Zostawcie swoje komentarze poniżej
  2. Polubcie ten wpis i udostępnijcie na Facebooku, Twitterze lub Google + (linki i ikonki są trochę niżej po prawej)
  3. Zasubskrybujcie ten blog przez RSS lub słuchajcie podcastu w iTunes
  4. Zapiszcie się na newsletter by otrzymywać informacje o nowych wpisach zniżkę na zakup złota i srebra oraz dostęp do tajnej strefy z dodatkowymi materiałami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *