Sprzedaj pięć niepotrzebnych rzeczy – odcinek 42 podcastu i 39 z cyklu „od zera do milionera”.

Dziś zdobędziemy trochę gotówki sprzedając kilka kolejnych zbędnych przedmiotów. Przypomnę, że wcześniej udało nam się sprzedać jedną rzecz i mamy już utworzone konto na co najmniej jednym portalu ogłoszeniowo-aukcyjnym. Teraz kolej na następny krok: pozbycie się co najmniej pięciu kolejnych rzeczy, których nie używamy.

Stopnie użyteczności, czyli co sprzedać

Jak określić co jest nam potrzebne a co nie? Dla mnie wydaje się to oczywiste.  Dla innych, którzy lubią gromadzić rzeczy i niechętnie się ich pozbywają, przygotowałem prostą klasyfikację. Poniżej przedstawiam cztery klasy użyteczności.

Użytek ciągły

Rzeczy, które używamy codziennie lub co kilka dni. Niezbędne w naszej obecnej codziennej egzystencji. Tych rzeczy się nie pozbywamy. Każdy intuicyjnie wie jakie to są przedmioty więc nie będę tu podawał listy bo by mi miejsca nie starczyło 😉

Użytek regularny

Są to przedmioty, które używamy rzadko, raz lub kilka razy w roku ale będziemy ich używać na pewno. Tych też również nie możemy sprzedać ani wyrzucić bo będą nam niedługo potrzebne.

Podam kilka przykładów: choinka i ozdoby świąteczne, sprzęty wakacyjne (narty, sanki, łyżwy, stroje kąpielowe, sprzęt do nurkowania, plecaki, śpiwory, karimaty, namiot), ubrania sezonowe (lekkie letnie koszulki, ciepłe zimowe buty).

Roczniaki

Rzeczy, których nie użyliśmy przez cały rok pieszczotliwie nazwałem roczniakami. Są one potencjalnymi kandydatami do sprzedaży. Pewnie wiemy, że części już nie będziemy potrzebować nigdy. Natomiast inne z sentymentu lub z nadzieją, że się jeszcze przydadzą, zostawimy.

Ja proponuję te rzeczy zgromadzić w osobnych pojemnikach i składować w jednym miejscu, na przykład na strychu, w garażu lub w piwnicy. Wszystko co tam trafi powinniśmy zanotować na specjalnej liście na kartce lub w komputerze. W ten sposób gdy będziemy czegoś szukać, możemy sprawdzić, w którym kartonie się znajduje i czy w ogóle tam jest. Każdy karton powinien mieć kartkę z numerem, datą pakowania i opisem znajdujących się tam rzeczy. Te same informacje wpisujemy na liście.

Wraz z upływającym czasem będą tu trafiać: ubrania za małe lub za duże na nas lub dzieci, zabawki, którymi nikt się nie bawi, książki, niepotrzebne prezenty, których żal się pozbyć, stare meble w dobrym stanie i wiele innych rzeczy.

Trzylatki

Co jakiś czas, może raz w roku robimy przegląd naszych kartonów w schowku. Patrzymy na datę i właściwie wszystko co ma 3 lata lub więcej bez namysłu możemy sprzedać. Stąd nazwa kategorii – trzylatki. Bo skoro przez tyle lat czegoś nie potrzebowaliśmy, to na pewno już tego nie użyjemy. A kto wie, może są tam rzeczy, których potrzebowaliśmy ale nie znaleźliśmy i kupiliśmy inne, nowe.

Nasza przeprowadzka do Polski z Anglii była doskonałą okazją do gruntownego przeglądu rzeczy. Część niepotrzebnych i starych gratów została sprzedana. Natomiast przyznam się, że niektórych rzeczy żal było się pozbyć więc wróciły z nami do Polski. Jednak niedługo czeka nas kolejna przeprowadzka, tym razem w obrębie jednego miasta. Ponieważ będzie to proces, który może trwać kilka dni lub tygodni postanowiliśmy, że przyłożymy się do selekcji i będziemy zabierać jedynie niezbędne rzeczy.

Gdzie ukrywają się zbędne rzeczy

Poniżej lista, kilku miejsc, na których powinniśmy skupić nasze poszukiwania na początku.

Strych i piwnica

Jeśli ktoś mieszka w mieszkaniu to pewnie ma piwnicę. W domach to rzadkość ale za to one mają strych oraz pomieszczenia gospodarcze. Są to chyba ulubione miejsce na składowanie zbędnych przedmiotów. Pozbywamy się ich z widoku, więc czujemy się tak jakby ich nie było i nie zagracają nam otoczenia. Z drugiej strony czujemy się komfortowo ponieważ cały czas je mamy i w razie czego zawsze możemy je odszukać.

Problem w tym, że przez lata takiego działania całe pomieszczenie może zostać zastawione starociami. Niektóre z nich mogą przedstawiać realną wartość dla kogoś innego: stare zabawki, za małe lub za duże ubrania, ubranka dziecięce, książki czy sprzęty kuchenne. Możemy je sprzedać za niewielkie pieniądze a nowy nabywca będzie mógł im dać drugie życie.

Garaż

Garaż to miejsce składowania wszelkich narzędzi, przedmiotów związanych z eksploatacją samochodu (opony, płyny, części), sprzętów ogrodowych, resztek po remontach (farby, kleje, kafelki). Tu również z czasem trafią rzeczy nam nie potrzebne, które możemy sprzedać.

Szafy

Im większe szafy tym większy potencjał na to, że znajdują się tam nie noszone dawno ubrania. Zazwyczaj przenosi się je na coraz wyższe półki aż w końcu o nich zapomina. Dotyczy to zarówno szaf dla dorosłych jak i dla dzieci. Robiąc w nich przegląd możemy trafić na istną żyłę złota. Dzieci wyrastają z ubrań, dorośli zmieniają obwód w pasie, moda czyni niektóre ubrania nieatrakcyjnymi. Te i inne powody sprawiają, że mnóstwo ubrań oraz obuwia w dobrym stanie nie jest nam już niepotrzebnych i możemy je sprzedać.

Kartony z zabawkami

Kartony, pudła czy inne miejsca gdzie dzieci trzymają zabawki są kolejnym miejscem gdzie szukamy rzeczy na sprzedaż. Wybierzmy wszystkie te, z których wyrosły i których nie widzieliśmy w zabawie od bardzo dawna.

Tylko nie likwidujmy nic bez wiedzy i zgody dzieci. Jeśli są na tyle dojrzałe, możemy się ich spytać, którymi zabawkami się już nie bawią. Czasami potrafią nas zadziwić swoją pamięcią na temat jakiegoś przedmiotu z dzieciństwa. Jeśli dowiedzą się, że go sprzedaliśmy może skończyć się to nie lada histerią. Wytłumaczmy, że je sprzedamy lub oddamy innym dzieciom, które będą miały z nich radość. A część zebranych pieniędzy możemy przeznaczyć do skarbonki dziecka lub na jakąś inną zabawkę. W ten sposób uczymy ich oszczędności i dzielenia się z innymi.

Półki z książkami

Jeśli na Twojej półce masz książki, które stoją ładnie w rządku a na nich leżą sterty innych książek to nie jest to znak, że masz za mało regałów, tylko że masz za dużo książek. Wiadomo, że są książki uniwersalne, naukowe, które nigdy nie tracą na aktualności. Są jednak też takie, które przeczytaliśmy raz i już nigdy do nich nie zajrzymy: beletrystyka, nietrafione prezenty, hobby, którym się już nie zajmujemy, zainteresowania, które zatraciliśmy.

Tu także możemy zastosować regułę roczniaków i trzylatków. Te książki, których nie otwieraliście przez rok wsadźcie do kartonu. A po trzech latach się ich pozbądźcie. Wiem, że nie jest to łatwe. Ze wstydem się przyznam, że mam kartony ze słownikami angielsko-polskimi, które wzięliśmy do Anglii 11 lat temu, stały na półce i wróciły z nami kilka miesięcy temu.

Sprzęty z kuchni

Co możemy sprzedać z kuchni? Głównie nieużywane sprzęty kuchenne lub różne nowoczesne gadżety. Może mamy jakiś garnek, przeznaczony tylko do jednego dania, którego nigdy nie robiliśmy (wok, fondue). Może mamy ekspres do kawy ale jej nie pijemy, lub sokowirówkę ale wolimy kupować soki w sklepie? Czas pozbyć się sentymentów, wystawić je na sprzedaż i zdobyć trochę gotówki.

A jak już robimy porządki to zobaczmy, czy nie mamy jakiegoś starego, przeterminowanego jedzenia lub produktów, których nie jemy. Sprzedać się ich nie da ale można komuś oddać lub w ostateczności wyrzucić. One już są zmarnowane tylko odkładamy nieuniknione. Gdy się ich pozbędziemy odzyskamy przynajmniej cenne miejsce w kuchni.

Szafki w łazience

Szafka w łazience może skrywać mnóstwo kosmetyków, kto wie może nawet markowych perfumów, których nie używamy. Jeśli są nieotwarte można je sprzedać. Te, których nie warto sprzedać – jak jakiś zwykły szampon czy mydełko – można oddać ludziom potrzebującym. Jeśli je otworzyliśmy ale nam nie odpowiadają i wiemy, że nie będziemy ich używać to je wyrzućmy. Ewentualnie spytajmy się po bliskich czy komuś się nie przydadzą – bo jak wiecie ja nie pochwalam pozbywania się rzeczy, które mogą być jeszcze użyteczne.

Szkatułka

Najwięcej zamrożonego kapitału może leżeć w nieużywanej biżuterii naszych Pań. Chodzi mi jednak o prawdziwą biżuterię: złoto, kamienie szlachetne, srebro, która ma wewnętrzną wartość oprócz artystycznej czy sentymentalnej. Taką biżuterię najlepiej zanieść do jubilera, złotnika lub w najgorszym wypadku lombardu. Powinniśmy dostać cenę nie mniejszą niż waga zawartego w nim metalu szlachetnego.

Oczywiście nie rekomenduję sprzedania rzeczy, które mają dla nas cały czas wartość: jak obrączki ślubne, pierścionek zaręczynowy i tym podobne. Chodzi bardziej o jakieś klejnoty, których w ogóle nie nosimy, i które nie mają dla nas wartości sentymentalnej,

Sprzedaj pięć niepotrzebnych rzeczy

Mam nadzieję, że po przejrzeniu całego domu i wszystkich zakamarków macie stos niepotrzebnych rzeczy. To dobrze, będziecie mieć zajęcie na następne dni i tygodnie. Na razie bowiem wystarczy, że uda Wam się sprzedać tylko 5 z nich. Możecie je wystawić na portalu aukcyjnym, na Facebooku, popytać znajomych, porozwieszać karteczki na osiedlu. Jak już się rozkręcicie, każde kolejne wyprzedaże będą przychodzić łatwiej.

Każda z tych zbędnych rzeczy reprezentuje realną wartość i kwotę pieniędzy. Może niektóre warte są tylko kilka złotych, inne kilkadziesiąt lub kilkaset. Zacznijmy sprzedaż od tych najbardziej wartościowych a wszystko co zarobimy nie wydajemy tylko odkładamy do skarbonki.

Zapraszam do porządków!

Podzielcie się ile rzeczy znaleźliście i  ile pieniędzy udało się Wam zarobić.

Zdjęcie od paul morris on Unsplash.

Proszę pomóżcie mi szerzyć wiedzę finansową!

  1. Zostawcie swoje komentarze poniżej
  2. Polubcie ten wpis i udostępnijcie na Facebooku, Twitterze lub Google + (linki i ikonki są trochę niżej po prawej)
  3. Zasubskrybujcie ten blog przez RSS lub słuchajcie podcastu w iTunes
  4. Zapiszcie się na newsletter by otrzymywać informacje o nowych wpisach zniżkę na zakup złota i srebra oraz dostęp do tajnej strefy z dodatkowymi materiałami.


3 Komentarze

Zosiasamosia · 15 marca 2018 o 18:45

Świetny pomysł na dodatkową kasę. A do tego idą święta – czas posprzątać i wywietrzyć !

    Łukasz · 15 marca 2018 o 21:02

    Dzięki za komentarz.Warto posprzątać by było miejsce na pisanki 😉

Anna · 6 kwietnia 2018 o 13:52

Jest wiosna, czas na przejrzenie strychu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *