Zarób dodatkowe 10 zł – 20 prostych sposobów. Odcinek 35 podcastu i 32 z cyklu „od zera do milionera”

Odcinek poświęcony prostym sposobom dorobienia jednorazowo niewielkiej kwoty pieniędzy. Jednak zanim zaczniemy dorabiać musimy zastanowić się co możemy zaoferować innym i na co jest popyt w naszej okolicy.

Co możemy sprzedać

Są trzy kategorie rzeczy, które my możemy sprzedać i na co zawsze jest popyt: czas, talent i produkt.

Czas

Wielu ludzi nie ma czasu. Są tak zabiegani w pracy że nie mają czasu niemal na nic więcej. A jeśli ten czas mają to chcą go spędzić z rodziną, dla której tak harują a nie na sprzątaniu, praniu i innych obowiązkach domowych czy pracach fizycznych.

Dla zabieganych czas to pieniądz i to dosłownie. Zanim coś zrobią zadadzą sobie proste pytanie. Czy opłaca mi się to wykonać samemu? Czy nie lepiej wyjdę jeśli zapłacę drugiej osobie a sam w tym czasie będę zarabiał lub odpoczywał? Prosty przykład z mojego podwórka. Programista zarabiając 50 zł na godzinę woli zapłacić 10 zł za godzinę pracy sprzątaczki niż robić to samemu. W tym czasie pracując zawodowo zarobi na sprzątaczkę i zostanie mu jeszcze 40 zł i oszczędzi godzinę życia, którą może spędzić z rodziną.

Po drugiej stronie są ludzie, którzy mają czas a nie mają pieniędzy lub chcą tych pieniędzy mieć więcej np emeryci, renciści, studenci, zatrudnieni na część etatu. Albo nawet osoby, które chcą dorobić bo nie wystarcza im wypłata z pracy na cały etat. Wystarczy więc sprzedać swój wolny czas w zamian za wyręczenie w jednym z wielu żmudnych, mało ekscytujących lub rutynowych obowiązków jak: sprzątanie, gotowanie, pranie, prasowanie, prace fizyczne, opieka nad dzieckiem czy zwierzęciem.

Talent

Jeśli mamy jakąś wyjątkową umiejętność będzie nam dużo łatwiej o zarobić dodatkowe 10 zł. Bo tu już nie chodzi tylko o sam czas bo nawet mając go nieskończenie wiele nie jesteśmy dokonać wszystkiego i potrzebujemy specjalisty. Ja w życiu nie namaluję ładnego obrazu, nie skomponuję muzyki, nie zagram ani nie zaśpiewam. Ktoś inny nigdy nie napisze programu, nie stworzy strony internetowej, nie nagra podcastu, nie zaprojektuje domu i go nie zbuduje, nie wypowie się w obcym języku lub nie ugotuje wykwintnego egzotycznego dania.

Sposobów na zarabianie talentem jest mnóstwo: korepetycje przedmiotowe lub językowe, lekcje muzyki, śpiewu czy tańca, usługi budowlane, remontowe i tzw „złota rączka”. Chodzi o to by odkryć w sobie ten talent (bo każdy coś ma) i go wykorzystać komercyjnie.

Produkt

Trzecim typem rzeczy, którą możemy sprzedać jest produkt. I to zarówno jakaś fizycznie istniejąca rzecz lub usługa. By stworzyć produkt wykorzystujemy nasz czas i talent i dzięki temu możemy zarobić więcej niż za te oba osobno.

Przykładów znów jest wiele: pieczenie domowych ciast czy produkcja innych produktów spożywczych, sprzedaż warzyw, owoców, produktów rolnych z własnej hodowli, szycie ubrań na miarę, rękodzieło, wyrób biżuterii, usługi informatyczne, graficzne itd.

Fundamenty

Jeśli chcemy zarobić coś dodatkowo musimy oprzeć się na trzech fundamentach: nastawieniu – musimy uwierzyć, że jest to możliwe, znalezieniu potrzeb – wykrycie za co klienci są gotowi zapłacić i reklamie – rozpropagowanie informacji o naszych usługach.

Nastawienie

Wielu ludzi może mieć problem z podjęciem pracy dodatkowej ponieważ mają wiele wymówek i barier mentalnych. Twierdzę, że trudniej jest przejść od zera do złotówki dodatkowego zarobku niż od złotówki do miliona. W pierwszej sytuacji przeciwko nam działa wszystko: my sami, otoczenie, psychologia, brak perspektyw i nadziei, zła sytuacja ekonomiczna. Natomiast gdy już coś zarobimy to przekonujemy się, że to jest możliwe i aby to powiększyć ten zysk to tylko kwestia większej skali, czasu lub dodatkowych inwestycji.

Znalezienie potrzeb

Nie musimy być bacznymi obserwatorami by dostrzec jakie potrzeby mają ludzie z naszego otoczenia. W wielu przypadkach jest to oczywiste. Gdy mamy niedaleko osiedle domków jednorodzinnych można założyć, że będzie popyt na wszelakie usługi pomocy domowej i prac fizycznych związanych z ogrodem. Gdy mieszkamy koło szkoły możemy spróbować korepetycji bądź opieki przy dzieciach. Jeśli przez okno widzimy osiedlowy parking zaoferujmy usługi mycia aut i czyszczenia wnętrza.

Zawsze pozostaje też opcja zapytania ludzi wprost. Czy to poprzez jakąś prostą ankietę czy przejście się po domach i pytania osobiście.

Reklama

„Reklama jest dźwignią handlu” – jak mówi przysłowie. Nie chodzi mi jednak o jakąś drogą czy skomplikowaną jej formę ale prostą informację, że istniejemy i co oferujemy. Najprościej jest przejść się po okolicy i rozmowa z ludźmi – z tymże jest to czasochłonne. Można wydrukować ulotki (nie koniecznie profesjonalnie) i powrzucać do skrzynek pocztowych. Podobno bardzo skuteczne są ogłoszenia z wyrywanymi karteczkami, które rozwiesza się na słupach lub klatkach schodowych. Opisujemy w nim naszą usługę a poniżej jest rząd ponacinanych pasków do wyrwania z naszym numerem kontaktowym.

Jeśli ktoś jest bardziej obeznany w nowoczesnych technologiach może też reklamować się na różnych forach branżowych, lokalnych, portalach ogłoszeniowych i mediach społecznościowych.

Zarób dodatkowe 10 zł – 20 sposobów

Sposobów na zarobienie tych dodatkowych pieniędzy są setki jak nie tysiące. Poniżej podaję tylko wybrane przykłady, nie jest to lista wyczerpująca ani kompletna.

 1. Nadgodziny – jeśli mamy pracę to wydaje mi się najłatwiejszy sposób. Wystarczy poprosić szefa o trochę dodatkowej płacy (i pracy). Zarobimy najwięcej robiąc to co umiemy najlepiej i nie musimy udowodnić wcześniej że to potrafimy.
 2. Wyprzedaż – mówiliśmy o tym w odcinku 20. czyli sprzedaż czegoś co już nie potrzebujemy: stare ubrania, zabawki, sprzęty itd.
 3. Mycie samochodów – możemy albo umyć je samemu albo zawieźć do myjni. Nie zapomnijmy też zaoferować dokładnego odkurzenia i wyczyszczenia w środku.
 4. Usługi ogrodowe – mnóstwo okazji dla panów nie bojących się pracy fizycznej, nie wymagającej więlkich umiejętności: koszenie trawy, sprzątanie liści, rąbanie drewna
 5. Odśnieżanie – zanim nadejdzie zima może zaproponować sąsiadom, że gdy przyjdzie mróz lub śnieg to my o 5 rano już zamieciemy im podjazd i oskrobiemy samochód?
 6. Opieka nad dzieckiem – w bliskim otoczeniu rodziny i znajomych, którzy nas dobrze znają możemy zaoferować usługi transportu dzieci do i z placówki oświatowej, opiece przed i po lekcjach oraz wieczorami jak rodzice chcą się gdzieś wyrwać.
 7. Opieka nad zwierzętami – wyprowadzanie psów na spacer w czasie dnia czy zajmowanie się zwierzakami w czasie wakacji.
 8. Opieka nad domem – w czasie dłuższego pobytu poza domem symulowanie obecności  by zniechęcić potencjalnego złodzieja, dbanie o domowe rośliny, zwierzęta, ogród itp
 9. Opieka nad osobami starszymi – pomoc w codziennych obowiązkach, opieka nad chorymi (choć nie wiem jak to wygląda legalnie)
 10. Sprzątanie domu – wszelkie żmudne i ciężkie prace związane z utrzymaniem ładu i porządku w domu: odkurzanie, ścieranie kurzy, mycie okien i podłóg, czyszczenie kuchni i łazienek.
 11. Prasowanie – w sumie dodatek do punktu 10, usługa dla klientów, którzy codziennie muszą wyglądać profesjonalnie i mieć wyprasowane spodnie i koszule
 12. Gotowanie – może ktoś nie umie, nie lubi lub nie ma czasu sam gotować? Możemy albo przygotować posiłki u klienta w domu lub może zamienić własną kuchnię w mini stołówkę i zanosić obiady po okolicy?
 13. Zrobienie zakupów – może niezbyt popularne z uwagi na zakupy przez internet. Pewnie są starsze osoby, dla których jest to czarna magia i wolą spisać na karteczce parę produktów i wysłać osobę zaufaną po sprawunki (po poznańsku – zakupy)
 14. Złota rączka – w obecnym czasie jest spory popyt na kompetentnych i utalentowanych specjalistów od wszelakich napraw i remontów czy chociażby skręcania mebli
 15. Korepetycje – pomaganie uczniom w nauce lub osobom chcącym zdobyć nowe umiejętności w zakresie przedmiotów szkolnych, języków obcych, grze na instrumencie. Idealne sposób na dorabianie dla nauczyciela
 16. Roznoszenie ulotek – super łatwy sposób nie wymagający żadnych kwalifikacji. Potrzebny tylko czas i zdrowe nogi by roznieść lub rozdać stos ulotek dziennie.
 17. Sprzedaż własnych wyrobów – cokolwiek umiemy zrobić samemu możemy to sprzedać: domowe wypieki, biżuteria, dekoracje, artykuły kuchenne czy nawet meble
 18. Szycie – wszelkie usługi związane z  krawiectwem, naprawą garderoby czy szyciem ubrań na miarę.
 19. Wypełnianie ankiet – bardzo łatwy sposób na zarobienie tych 10 zł a potem zrobienie sobie z tego regularnego źródło zarobku za godzinę pracy przy komputerze dziennie.
 20. Usługi informatyczne – jest to kategoria sama w sobie dla osób obeznanych z tą technologią. Mamy tu naprawy komputerów, instalacje oprogramowania, usuwanie wirusów, pisanie programów, tworzenie stron internetowych i ich pozycjonowanie, marketing internetowy i media społecznościowe, projekty graficzne itd

A Wy macie jakieś inne pomysły jak zarobić te dodatkowe 10 zł?

Podjęliście już taką próbę? Udało się czy nie?

Zdjęcie od Annie Spratt na Unsplash

Proszę pomóżcie mi szerzyć wiedzę finansową!

 1. Zostawcie swoje komentarze poniżej
 2. Polubcie ten wpis i udostępnijcie na Facebooku, Twitterze lub Google + (linki i ikonki są trochę niżej po prawej)
 3. Zasubskrybujcie ten blog przez RSS lub słuchajcie podcastu w iTunes
 4. Zapiszcie się na newsletter by otrzymywać informacje o nowych wpisach zniżkę na zakup złota i srebra oraz dostęp do tajnej strefy z dodatkowymi materiałami.


11 Komentarzy

Olga · 15 lutego 2018 o 18:41

Dla tych, którzy dysponują czasem, takie dorabianie to świetna opcja.

  Łukasz · 16 lutego 2018 o 11:21

  Ha! No jak się podróżuje cały czas jak Wy to pewnie nie ma czasu 😉 Ale nawet w podróży można dorabiać np tworzyć bloga lub pisać książkę

Mayka.ok · 15 lutego 2018 o 18:45

Najprościej w moim przypadku zarobić na korepetycjach z języków obcych 🙂

  Łukasz · 16 lutego 2018 o 11:22

  Dokłądnie, proste i dobrze płatne. Popyt na pewno spory.

Ewa · 16 lutego 2018 o 10:56

W moim przypadku najlepiej sprawdza się copywriting 🙂

  Łukasz · 16 lutego 2018 o 11:23

  Dzięki za komentarz. Dla każdego coś miłego, wystarczy chcieć

Monika-blogmama.pl · 16 lutego 2018 o 11:40

Świetne rady, myślę, że ktoś z nich na pewno skorzysta;-) Ja również się postaram;-)

Monika-blogmama.pl · 16 lutego 2018 o 11:41

Świetne rady, myślę, że ktoś z nich na pewno skorzysta;-) Ja również się postaram, może wymyślę jakieś dodatkowe zajęcia..;-)

Łukasz · 16 lutego 2018 o 11:43

Polecam, szczególnie dla mam i tat z dziećmi sprawy finansowe są kluczowe. Wydatki związane z pociechami plus myślenie o ich przyszłości. To trzeba dobrze zaplanować by nie zbankrutować.

Joanna Bogielczyk · 22 lutego 2018 o 22:20

Świetne wskazówki na dorobienie! Roznosiłam ulotki i byłam ankieterem na studiach. Na moje potrzeby z tamtych czasów – to było bardzo duże wsparcie.

  Łukasz · 23 lutego 2018 o 13:22

  Dzięki za komentarz. Czasy studenckie to dużo wolnego czasu więc dużo okazji na dorobienie. Z kolei jest się samemu więc wydatki też są mniejsze i takie dorobienie to spory zastrzyk do budżetu.

  Ja sam udzielałem korepetycji z matematyki i fizyki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *