Oszczędzaj gaz i ogrzewanie – 19 pomysłów. Odcinek 32 podcastu i 30 z cyklu „od zera do milionera”

Przedstawię dziś kilkanaście sposobów na to jak oszczędzać gaz oraz ogrzewanie. Połączyłem te dwie rzeczy albowiem bardzo często ogrzewanie jest głównym źródłem zużycia gazu.

To jest już czwarty odcinek mini-cyklu o oszczędzaniu na rachunkach. Przypomnę, że w ciągu ostatnich dni ukazały się:

Tym razem nie będę się niestety dzielił moimi obecnymi rachunkami. Powód jest prosty – w mieszkaniu, które wynajmuję gaz jest podłączony ale zaplombowany i kuchenka jest na prąd. Ogrzewanie mam ze wspólnej kotłowni, która ogrzewa kilka bloków. Rozważania nie będą jednak czysto teoretyczne bo będąc w Anglii wynajmowałem zawsze mieszkania z gazem i ogrzewanie pochodziło z mojego pieca. Niezależnie od kraju i waluty zasady oszczędzania są takie same 😉

1. Nie marnuj gazu

Tradycyjnie zaczynamy od przypomnienia, że nie można marnować gazu. Zatem nie ogrzewajmy pustego mieszkania gdy nas nie ma, zamykajmy kaloryfery gdy wietrzymy pokój, nie gotujmy wody i jedzenia dłużej niż to konieczne.

Jeśli mamy własny piec to wszystkie porady, których udzieliłem wczoraj odnoszące się do oszczędzania wody – szczególnie tej ciepłej – mają zastosowanie również przy oszczędzaniu gazu.

2. Zlikwiduj straty ciepła

Mówi się, że około jedna trzecia ciepła z naszych domów jest po prostu marnowana – ucieka w kosmos przez różne szczeliny bądź nieocieplone powierzchnie.

Uszczelnij okna i drzwi

Po pierwsze uszczelnij szpary w oknach i drzwiach. Jak jest zimno bądź wieje łatwo takie miejsca namierzyć. Wystarczy kupić samoprzylepną uszczelkę by natychmiast poczuć lepszy komfort a po jakimś czasie mniejszy rachunek za gaz lub ogrzewanie. W sytuacji ekstremalnych dziur można okna wymienić (lub poprosić o to wspólnotę czy spółdzielnię).

Zamontuj zasłony

Szyby to zazwyczaj powierzchnie, przez które najlepiej i najszybciej ucieka ciepło – ponieważ są cienkie a szkło dobrze przewodzi temperaturę. Aby temu zapobiec można zainstalować grube zasłony nad oknami i drzwiami, które będą działać jako dodatkowa izolacja. Kotara przed drzwiami nie wpuści zimnego powietrza do pomieszczenia. Tańszym odpowiednikiem tego rozwiązania będzie zamontowanie rolet lub żaluzji.

Nie zasłaniaj kaloryferów

Gorący kaloryfer jest bezużyteczny jeśli jest zabudowany, przykryty zasłoną lub zasłonięty meblem. Wiem, że grzejniki nie wyglądają zbyt estetycznie ale to nie jest ich główna funkcja. One mają ogrzewać a nie wyglądać. Dlatego lepiej je odnowić, pomalować na jakiś gustowny kolor a nie zasłaniać.

Dodaj ekran zagrzejnikowy

Warto na ścianie za kaloryferem zamontować dodatkowy ekran – czyli izolację pokrytą folią. Ma ona działanie podwójne: folia odbija ciepło do pomieszczenia a izolacja zapobiega ogrzewaniu ściany i ucieczce ciepła. Tego typu maty mogą odbijać nawet do 90% promieniowania cieplnego – co jest ważne wtedy, gdy jesteśmy posiadaczami grzejników żeliwnych starego typu, które nie działają na zasadzie konwekcji.

3. Gotuj mądrze

W tym punkcie pokaże Wam kilka sztuczek jak gotować z głową i oszczędzać gaz (lub prąd jeśli mamy elektryczną płytę grzewczą)

Używaj odpowiednie garnki

Rozmiar garnka powinien odpowiadać średnicy palnika, na którym go stawiamy a idealnie być trochę większy. Czyli nie takie jak na zdjęciu powyżej 😉 Pół biedy jeśli duży garnek grzejemy na małym ogniu – po prostu zajmie nam to dłużej. Czasami sam robię tak celowo gdy chcę by danie bardzo powoli się grzało. Natomiast jeśli mały garnek grzejemy na dużym palniku to większość energii ulatuje w powietrze ogrzewając nam dom a nie obiad.

Nie gotuj za długo

Czajnik elektryczny wyłączy się sam natomiast o zwykłym to my musimy pamiętać. Jeśli gotujemy wodę na kuchence to używajmy czajnika z gwizdkiem. Wtedy nie dojdzie do sytuacji gdy woda będzie się gotować godzinę bo o niej zapomnimy. A jak już mamy wrzątek to użyjmy go natychmiast do zalania kawy, herbaty czy innego napoju bądź posiłku. Zimny wrzątek nie jest tak użyteczny 😉

Ważne jest też kontrolowanie ilości gotowanej wody. Nie ma sensu gotować całego czajnika gdy potrzebujemy tylko na jedną szklankę. Podzielę się tutaj swoim sposobem na zarządzanie wrzątkiem. Rano gotuję cały czajnik, zalewam to co potrzebuję do śniadania, w tym cały imbryk herbaty, a nadwyżkę wrzącej wody wlewam do termosu. Wtedy jeszcze przez wiele godzin jest ona zdatna do zrobienia gorącego napoju.

Z gotowaniem obiadu, o którym zapomnimy, może być jeszcze gorzej. Nie dość że będziemy marnować energię to jeszcze spalimy bądź rozgotujemy danie, przypalimy garnek i będziemy mieć kupę sprzątania gdy jedzenie wykipi.

Gotuj pod pokrywką

Gdy gotujemy coś w garnku to przykryjmy go pokrywką. Wtedy ciepło nie ucieka i możemy zredukować palnik przy zachowaniu tej samej temperatury, czyli na przykład lekkiego gotowania zupy. W tej sytuacji trzeba być ostrożnym i monitorować sytuację, bo jeśli będziemy grzać za mocno to danie z garnka wykipi.

Zlikwiduj kamień w czajniku

Jeśli używamy zwykłego czajnika to po jakimś czasie osadzi się w nim tzw kamień kotłowy. Są to osady węglanu wapnia i magnezu powstałe w wyniku gotowania nieuzdatnionej wody. U mnie w Poznaniu już po 2 dniach widzę cienką powłokę osadu na moim szklanym czajniku elektrycznym. Jeśli dopuścimy do grubej warstwy kamienia to obniżymy tzw sprawność naszego naczynia. Gotowanie wody będzie trwać dłużej, ponieważ najpierw podgrzewany będzie osad a dopiero on będzie grzał wodę.

Jak zlikwidować kamień w czajniku? Bardzo prosty i ekologiczny sposób. Wlewamy tyle wody do czajnika by prawie przykryć kamień i wlewamy ok 1/10 pojemności najzwyklejszego octu. Po kilku godzinach kamień się rozpuści. Jeśli chcemy przyspieszyć proces możemy podgrzać tą mieszankę do temperatury bliskiej gotowania. Objawami zachodzącej reakcji będą widoczne bąbelki i lekkie syczenie.

Zmień garnki na lepsze

Garnki by lepiej utrzymywać ciepło powinny mieć grube dno. Wtedy po szybkim nagrzaniu możemy skręcić gaz a potrawa nadal będzie utrzymywana w wysokiej temperaturze. Zapobiega ono również przypaleniu bowiem płomień podgrzewa dno a dopiero ono grzeje zawartość.

Ja w cyklu swoich przeprowadzek musiałem zmodernizować swoje garnki bo w ostatnim domu mieliśmy kuchenkę indukcyjną. Kupiliśmy więc takie, które można używać na każdej kuchence. MAją one grube dno, są bardzo dobrej jakości i dobrze się w nich gotuje.

Ja jestem też wielkim fanem patelni żeliwnych. Po pierwsze nie ma w nich żadnych podejrzanych chemikaliów. Ale również doskonale się na niej smaży, piecze i dusi. Trochę trwa by cała się nagrzała ale jak już jest gorąca to bardzo długo trzyma temperaturę.

4. Ogrzewanie pomieszczeń

Nie ogrzewaj kuchni

W kuchni cały czas gotujemy więc mamy ogrzewanie z kuchenki czy pieca. Nie trzeba więc dodatkowo grzać kaloryferem. W moim domu (jeśli mieliśmy osobną kuchnię) to kaloryfer zawsze był i jest skręcony do zera. Proponuję to samo zrobić Tobie.

Przykręcaj termostat na noc

Podobno do komfortu spania potrzebujemy zaledwie 17°C. Ja pewnie potrzebuję jeszcze mniej bo zazwyczaj śpię przy uchylonym lub rozszczelnionym oknie – chyba, że są mrozy. Owijam się kołdrą ale lubię oddychać świeżym i zimnym powietrzem. Świeże to ono w zimie w Poznaniu nie jest ale to już całkiem inna historia…

Grzejniki mają nawet na termostatach specjalne oznaczenie – taki „księżyc” aby ułatwić nam ustawienie. Redukcja temperatury nie tylko wpływa na komfort spania ale przede wszystkim na zużycie energii. Te kilka stopni mniej może spowodować bardzo duże obniżenie rachunku.

Zamontuj centralny sterownik ogrzewania

Sterownik to takie urządzenie, które można zaprogramować by samo włączało i wyłączało ogrzewanie o określonych godzinach lub przy określonych temperaturach. My w poprzednim domu mieliśmy go tak ustawionego, że włączał się godzinę przed wstaniem i nagrzewał mocno cały dom by było nam komfortowo wstać z łóżka. Wyłączał się po 90 minutach gdy my już byliśmy w ruchu przygotowując się do pracy i szkoły. W czasie gdy byliśmy w pracy ogrzewanie było wyłączone, chyba że temperatura w salonie spadłaby poniżej 17°C (ale chyba nigdy to się nie zdarzyło). Potem włączał się o 16:00 by nagrzać dom do naszego powrotu i utrzymywał komfortową temperaturę (chyba 20°C). Około 21:00 przechodził w tryb nocny i utrzymywał temperaturę powyżej 18°C. W weekend dochodziło jeszcze dogrzanie gdzieś w okolicach południa przez kilka godzin.

Korzystaj z odsłoniętych rur

Jeśli mieszkamy w bloku mamy często widoczne rury od ogrzewania, które prowadzą do sąsiadów. Jako, że nie ma na nich podzielników ogrzewanie jest niejako darmowe. Jeśli je zakryliśmy to może warto pomyśleć o likwidacji osłony by też nam grzały. W moim obecnym mieszkaniu (szeregowcu) mam w pokoju na dole rury, które chyba idą z kotłowni. Możliwe, że ten pokój był kiedyś piwnicą bo jest prawie pod ziemią. To nie jest do końca tak ważne jak fakt, że rury te mimo że są zaizolowane to nadal są ciepłe. Grzeją pomieszczenie za darmo bo nie ma na nich licznika ciepła. W tym pokoju kaloryfery są wyłączone a jest tam najcieplej i dzięki temu jest to moje biuro i za razem suszarnia.

Korzystaj ze słońca

Na niebie krąży największy kaloryfer jaki znamy – Słońce. Korzystajmy więc z niego i w zimie odsłaniajmy okna. Nawet gdy jest mróz za oknem to w słoneczny dzień promienie wpadające przez szybę są w stanie ogrzać nam mieszkanie.

Kiedyś budowano domy z głową, by wykorzystać tę wiedzę. Okna od salonu były duże i wystawione na południe. Dziś deweloper ma to w nosie i buduje tak by zmieścić jak najwięcej powierzchni użytkowej na danym kawałku gruntu.

Ogrzewaj siebie nie otoczenie

Proste pytanie: co jest tańsze: utrzymywanie w całym domu temperatury 22°C czy temperatura o kilka stopni niższa i założenie cieplejszych ubrań? Możemy trochę zmienić swoje przyzwyczajenia i obniżyć temperaturę w mieszkaniu. Zamiast w zimie biegać w krótkim rękawku po domu równie dobrze można chodzić w swetrze. Zamiast powietrzem spróbujmy ogrzewać się dodatkową warstwą ubrania czy nawet miejscowo kocem, poduszką elektryczną bądź dodatkowym grzejnikiem. Do tego pijmy ciepłe napoje a nawet czasem weźmy szybką gorącą kąpiel stóp na pobudzenie krążenia.

5. Zanim zbudujesz nowy dom

Kilka pomysłów na oszczędzanie energii gdy remontujemy, kupujemy lub budujemy nowe mieszkanie czy dom.

Wydziel wiatrołap

Wiatrołap to takie pomieszczenie, które „łapie wiatr”. Oddziela drzwi wejściowe od pomieszczeń mieszkalnych dodatkowymi drzwiami. Dzięki temu zimne powietrze z zewnątrz nie wpada do domu. Raczej nie dodamy wiatrołapu do istniejącego domu (choć można) ale przy projektowaniu bądź kupowaniu od dewelopera warto zwrócić na to uwagę.

Ocieplij budynek

Obecnie wszystkie nowe domy czy bloki są ocieplane styropianem. Jednak nie zawsze tak było. Jeśli mamy dom wolnostojący warto pokusić się taką inwestycję bo zwróci się pewnie w kilka lat. Nawet jeśli mieszkamy w bloku można zmówić się z sąsiadami i naciskać wspólnotę czy spółdzielnię by dokonała takiej modernizacji.

Zamontuj ogrzewanie podłogowe

Ten element można dodać jedynie na etapie projektu lub stanu surowego budynku. Cała instalacja ogrzewania biegnie pod podłogą i jest zalana betonem. Pewnie jest droższa niż zwykłe kaloryfery ale ma wiele zalet:

  • bardziej ekonomiczna bo ogrzewamy całe mieszkanie
  • lepszy efekt ogrzewania bo raz nagrzana podłoga dłużej oddaje ciepło
  • wymaga mniej energii bo woda w takiej instalacji ma 40°C a nie 70°C  jak w kaloryferach
  • można biegać na boso i mieć ciepło w stopy
  • bardziej estetyczna bo nic nie widać i kaloryfery nie zajmują miejsca na ścianach
  • bardziej prestiżowa i podnosi wartość nieruchomości

A Wy znacie jeszcze jakieś sposoby oszczędzania gazu i ogrzewania?

Zdjęcie od Igor Ovsyannykov na Unsplash

Proszę pomóżcie mi szerzyć wiedzę finansową!

  1. Zostawcie swoje komentarze poniżej
  2. Polubcie ten wpis i udostępnijcie na Facebooku, Twitterze lub Google + (linki i ikonki są trochę niżej po prawej)
  3. Zasubskrybujcie ten blog przez RSS lub słuchajcie podcastu w iTunes
  4. Zapiszcie się na newsletter by otrzymywać informacje o nowych wpisach zniżkę na zakup złota i srebra oraz dostęp do tajnej strefy z dodatkowymi materiałami.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *