Zacznij planować zakupy – odcinek 28 podcastu i 26 z cyklu „od zera do milionera”

Wczoraj mówiliśmy jak ważne jest płacenie gotówką za zakupy, jeśli dopiero zaczynamy oszczędzać. Dziś dodajemy drugi element do tego duetu, którym jest planowanie zakupów. Dlaczego warto to robić? Jak zwykle oszczędzi nam to pieniądze i czas, nie zapomnimy kupić niczego oraz zawczasu sprawdzimy zgodność z budżetem.

Zalety planowania zakupów

Oszczędzanie pieniędzy

To jest oczywiste. Oszczędzamy pieniądze ponieważ kupujemy tylko co nam będzie potrzebne. Nie ulegamy emocjom ani promocjom (fajny slogan). O niczym też nie zapomnimy i nie będziemy zmuszeni kupić produktu na ostatnią chwilę zazwyczaj drożej.

Wiedząc co mamy kupić i w jakich ilościach możemy wybrać duży supermarket, który ma tańsze produkty i dużo promocji. Można nawet pojechać do hurtowni gdzie ceny będą jeszcze lepsze, jeśli tylko potrzebujemy duże ilości tych samych rzeczy.

Robiąc zakupy raz w tygodniu nie marnujemy pieniędzy na benzynę poprzez kilkakrotne jeżdżenie do sklepu tam i z powrotem.

Oszczędzanie czasu

Argumenty mamy tu podobne co przy oszczędzaniu pieniędzy. Po pierwsze czas to pieniądz więc jeśli go nie marnujemy to oszczędzamy również pieniądze. Robiąc większe zakupy ale rzadziej nie musimy chodzić bądź jeździć w to samo miejsce.

Planując nie dopuścimy do sytuacji gdy nagle uświadamiamy sobie, że czegoś brakuje. Na przykład: robimy jakieś danie lub pieczemy ciasto i nagle okazuje się, że brakuje kluczowego składnika. Co wtedy? Ano musimy rzucić wszystko i lecieć do najbliższego sklepu – tracąc czas i pewnie przepłacając.

Zgodność z budżetem

Zacznij planować zakupy a ułatwi Ci to budżetowanie. Jak? Ponieważ możemy sprawdzić czy mamy pieniądze na dane produkty jeszcze zanim je kupimy. Przypomnę przykład drożdżówek z  odcinka: regularne obcinanie wydatków. Jeśli na liście zakupów mamy już te słodkości a wiemy, że w tym miesiącu już wyczerpaliśmy limit to po prostu je skreślamy

Planowanie posiłków

Wraz z planowaniem zakupów idzie planowanie posiłków. No bo jak wiedzieć co kupić jak nie wiadomo co będzie potrzebne? A zazwyczaj większość codziennych/cotygodniowych zakupów wiąże się z jedzeniem. Dlatego zanim stworzymy listę zakupów powinniśmy zrobić listę dań na cały tydzień. Uwzględnić musimy nie tylko obiady ale również śniadania, kolacje, specjalne okazje (wizyty gości, wyjścia) i inne posiłki.

Menu rodzinne na cały tydzień pozwala na zbalansowaną dietę. Jeśli nie planujemy to jemy to co jest w lodówce i zazwyczaj są to na okrągło te same dania – łatwe, smaczne choć nie zawsze zdrowe. Planując menu my staramy się by były i zupy, mięsa z różnych zwierząt: drób i wołowina, oraz ryby. Jeśli wiemy, że jakiegoś dnia będziemy zajęci to możemy zaplanować na dzień poprzedni gotowanie dużego garnka zupy lub dania z wolnowaru (ang. slowcooker)..

Jak planować zakupy?

Nic trudnego. Potrzebujemy do tego zmianę przyzwyczajeń, kartkę i długopis.

Zacznij planować zakupy od powieszenia czystej kartki papieru w widocznym miejscu. Może to być lodówka lub tablica korkowa. Koniecznie obok musi być długopis. Jeśli w trakcie tygodnia przyjdzie nam ochota na coś lub skończy się jakiś produkt to go zapisujemy. W ten sposób nie zapomnimy kupić czegoś co używamy rzadko np proszek do prania, płyn do udrażniania rur czy płyn do podłóg.

W dniu zakupów lub dzień przed robimy listę zakupów. Używamy wspomnianej karteczki, która już ma zapisane to co się skończyło. Następnie dodajemy wszystko co potrzebne jest do ugotowania obiadów i przygotowania pozostałych posiłków. Dzięki temu nic nie zapomnimy i nic się nie zmarnuje.

Na końcu robimy przegląd lodówki. Patrzymy co jeszcze jest, w jakiej ilości i korygujemy naszą listę. Przykładowo: jeśli mamy mnóstwo marchewki to już nie musimy jej kupować na zupę. A może zapomnieliśmy spisać jajek bo było w lodówce pudełko lub dwa ale po sprawdzeniu okazało się, że w każdym z nich jest tylko jedno jajko.

Po zakupach ważne jest umiejętne zarządzanie lodówką i zamrażarką. To co może być w lodówce przez tydzień jest w niej umieszczane zgodnie z datą do spożycia. To co nie może idzie do zamrażarki.

Zakupy przez internet

Jeśli robimy zakupy w supermarkecie przez internet to mamy sytuację ułatwioną bo w bazie danych są nasze wszystkie zakupy i produkty ulubione, które możemy wykorzystać ponownie. Kolejna zaleta to dowóz pod dom dużej ilości ciężkich produktów.

Ja sam próbowałem kupować online ale nie lubię tego z kilku powodów:

  • lubię robić zakupy sam bo to mnie odpręża
  • mogę wybrać najładniejsze produkty z najdłuższą datą do spożycia
  • nie zaskoczy mnie brak towaru lub niepotrzebne zamienniki
  • nie zapomnę nic lub nie włożę czegoś zupełnie spoza listy
  • mogę segregować produkty w osobne siatki np: mięso, warzywa, delikatne rzeczy, pieczywo itd

Poza tym nawet po zakupach zrobionych przez kogoś innego i tak samemu trzeba wszystko rozpakować.

 

A jak Wam idzie planowanie obiadów i zakupów? 

 

 

Zdjęcie od Pineapple Supply Co. na Unsplash

Proszę pomóżcie mi szerzyć wiedzę finansową!

  1. Zostawcie swoje komentarze poniżej
  2. Polubcie ten wpis i udostępnijcie na Facebooku, Twitterze lub Google + (linki i ikonki są trochę niżej po prawej)
  3. Zasubskrybujcie ten blog przez RSS lub słuchajcie podcastu w iTunes
  4. Zapiszcie się na newsletter by otrzymywać informacje o nowych wpisach zniżkę na zakup złota i srebra oraz dostęp do tajnej strefy z dodatkowymi materiałami.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *