Odcinek 27 podcastu i 25 z cyklu „od zera do milionera”. Przejdź na zakupy gotówką

Pełna kontrola

Po pierwsze dzięki zakupom za gotówkę kontrolujemy ile mamy pieniędzy. Jeden rzut oka do portfela i widzimy wszystko co mamy do dyspozycji. Wiemy też ile wydajemy bo fizycznie wyciągamy pieniądze z portfela i wiemy ile zostaje. Nie możemy wydać więcej niż przeznaczyliśmy na zakupy.

Realizm

Wydając banknoty odczuwamy fizyczny dyskomfort związany z ubytkiem pieniędzy. Dużo łatwiej jest przyłożyć kartę do czytnika w sklepie, spojrzeć na kwotę zakupów, zatwierdzić transakcję i wpisać pin. Dopiero gdy musimy wyciągnąć jeden, kilka lub kilkanaście banknotów stuzłotowych możemy mieć chwilę zwątpienia czy to aby na pewno jest mądry zakup.

Akceptacja

Gotówka jest akceptowana wszędzie, w każdym sklepie małym i dużym. Gdziekolwiek chcemy za coś zapłacić nikt nie odmówi przyjęcia banknotów NBP. Odwrotnie bywa z kartami gdzie jest wiele sytuacji, w których nie są akceptowane: małe sklepiki, ryneczki a nawet niektóre urzędy.

Na dodatek dużo transakcji odbywa się w tzw szarej strefie np jakieś proste roboty domowe czy usługi. Pan elektryk, który przyjdzie nam naprawić gniazdko nie będzie miał ani terminala płatniczego do kart ani nie będzie wystawiał faktury i czekał na przelew.

Poza tym technologia czasem zawodzi. Będąc w supermarkecie może się zdarzyć, że jest awaria terminali płatniczych, banku lub połączenia i trzeba płacić tylko gotówką. To samo może zdarzyć się z bankomatem, któremu oprócz awarii może zabraknąć banknotów.

Bezpieczeństwo

Gdy zgubimy lub ktoś ukradnie nam kartę może zrobić spore zakupy na nasze konto. Szczególnie przy kartach zbliżeniowych, które nie kontaktują się z bankiem za każdym razem. Owszem banki niby gwarantują zwrot pieniędzy ale tylko od momentu gdy zgłosimy kradzież. A może się zdarzyć że zorientujemy się po godzinach lub nawet dniach. Jeśli zgubimy lub zostaniemy okradzeni z gotówki to nasze straty są ograniczone do zgubionej kwoty. To co mamy w banku jest bezpieczne.

Możliwość rabatów

Robiąc zakupy gotówką możemy prosić o rabat. Dlaczego? Ponieważ płatność kartą obarczona jest prowizją przez organizację płatniczą, którą płaci sklep. Kiedyś bywało to kilka procent, dziś jest mniej ale nadal dla drobnego handlowca może to być spora część zysku. Dlatego w takiej sytuacji warto spytać się czy przy płatności gotówką możemy prosić o zniżkę, choćby niewielką bo to darmowe pieniądze. Były już wydane ale do nas wróciły.

Sklepy o dużym obrocie nie dość, że te koszty przerzucają na klienta to nie dadzą nam zniżki ponieważ szeregowy pracownik nie ma takiej władzy. A nawet obrót bezgotówkowy jest im na rękę bo jest tańszy niż gotówka, którą muszą chronić i wozić do banku.

Brak pokus

Mając ograniczone zasoby w portfelu nie ulegamy promocjom i  pokusom kredytowym. Po prostu nie jesteśmy w stanie wydać więcej niż mamy i niż planowaliśmy. Bez wysiłku gotówka broni nas przed popełnieniem spontanicznego błędu.

Anonimowość

Zakupy gotówką dają nam anonimowość w momencie transakcji. Nikt nie pyta się skąd mamy te pieniądze, jak się nazywamy i dlaczego chcemy coś kupić. Czasami ludzie chcą uniknąć śladów jak faktury, przelewy bankowe czy transakcje kartą by nie musieć za bardzo się tłumaczyć w urzędzie skarbowym. Albo po prostu dorabiają sobie po godzinach (korepetycje, opieka nad dziećmi) a prowadzenie działalności i rozliczanie z fiskusem zjadłoby cały dochód i jeszcze trochę. Niestety Polska nie jest przyjazna jeśli chodzi o drobną przedsiębiorczość.

Anonimowość przydaje się przy kupnie metali szlachetnych (jeśli nie wydamy więcej niż € 15.000) ponieważ z definicji złoto i srebro to inwestycje poza systemem finansowym. Zabezpieczające zarówno przed krachem finansowym jak i zakusom organów chcących opodatkować wszystko.

 

Zdjęcie od Niels Steeman na Unsplash

Proszę pomóżcie mi szerzyć wiedzę finansową!

  1. Zostawcie swoje komentarze poniżej
  2. Polubcie ten wpis i udostępnijcie na Facebooku, Twitterze lub Google + (linki i ikonki są trochę niżej po prawej)
  3. Zasubskrybujcie ten blog przez RSS lub słuchajcie podcastu w iTunes
  4. Zapiszcie się na newsletter by otrzymywać informacje o nowych wpisach zniżkę na zakup złota i srebra oraz dostęp do tajnej strefy z dodatkowymi materiałami.


1 Komentarz

OF028 - Zacznij planować zakupy - Opiekun Finansów · 6 lutego 2018 o 11:01

[…] mówiliśmy jak ważne jest płacenie gotówką za zakupy, jeśli dopiero zaczynamy oszczędzać. Dziś dodajemy drugi element do tego duetu, którym jest […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *