Odcinek 26 podcastu i 24 z cyklu „od zera do milionera”. Oszczędzaj 1% dochodów

Kolejny drobny krok ku naszej niezależności finansowej gdzie specyfikujemy minimalny próg regularnych oszczędności.

Małe podsumowanie

W tym kroku sformalizujemy naszą pierwszą kwotę regularnych oszczędności. W odcinku 8 „Załóż konto oszczędnościowe” wspomniałem, że najpierw zbudujemy nasz fundusz awaryjny i zaproponowałem uzbieranie 1000 zł. Na początku zatem będziemy odkładać ten 1% w gotówce do skarbonki.

Gdy już uzbieramy fundusz awaryjny będziemy odkładać na konto oszczędnościowe i wykorzystamy do tego sposoby i narzędzia omówione w odcinku 22 „Automatyzuj oszczędzanie”. Dzięki temu prędzej czy później uzbieramy większe kwoty bez dodatkowego wysiłku.

Dlaczego 1%

Wydaje mi się, że jest to minimalna sensowna kwota, która po pierwsze pozwoli na odkładanie sensowniejszej kwoty. Po roku będziemy mieć 12% naszej pensji. To nadal nie wiele ale już coś – na naglą naprawę powinno wystarczyć. Jak dobrze pójdzie i będziecie postępować zgodnie z moimi wskazówkami to ten procent będzie rósł.

Po drugie nie uszczupli naszego budżetu gdyż nadal mamy do dyspozycji 99% oryginalnej kwoty. Nie uwierzę, że to nie wystarczy.  Skoro za tą samą pensję potrafimy przeżyć zarówno styczeń, który ma 31 dni i luty, który ma 28 dni to tak samo możemy gospodarzyć z ciut mniejszym budżetem. Różnica 3 dni to aż 10% czasu w miesiącu czyli tak jakbyśmy mieli 10% mniej pieniędzy w styczniu niż mamy w lutym.

Po trzecie oszczędzanie procentu wynagrodzenia jest bardziej sprawiedliwe i niezależne od wielkości dochodów. Jak powiem, żeby oszczędzić 100 zł miesięcznie to dla kogoś może to być tygodniowy budżet na jedzenie a dla drugiej budżet na waciki.

Główny Urząd Statystyczny ogłosił, że przeciętne miesięczne wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale 2017 roku wyniosło 4739,91 zł. Założę się że to kwota brutto więc na rękę będzie to 3 368,95 zł. 1% tej kwoty to 33,68 zł. Po roku uzbieramy 404,16 zł.

Płaca minimalna w 2018 roku to 1530 zł (2100 zł brutto). Jeśli jakoś oszczędzimy ten procencik, czyli 15,30 zł to po roku będziemy mieli 183,60 zł. Nie dziwię się, że ktoś może mieć problem z oszczędzaniem w tej sytuacji. Jak tu oszczędzić 15 złotych jak rząd już nam zabrał prawie 600 zł?

 

A jaki procent dochodów Wy oszczędzacie regularnie?

 

 

Zdjęcie od Tanalee Youngblood na Unsplash

Proszę pomóżcie mi szerzyć wiedzę finansową!

  1. Zostawcie swoje komentarze poniżej
  2. Polubcie ten wpis i udostępnijcie na Facebooku, Twitterze lub Google + (linki i ikonki są trochę niżej po prawej)
  3. Zasubskrybujcie ten blog przez RSS lub słuchajcie podcastu w iTunes
  4. Zapiszcie się na newsletter by otrzymywać informacje o nowych wpisach zniżkę na zakup złota i srebra oraz dostęp do tajnej strefy z dodatkowymi materiałami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *