Odcinek 22 podcastu i 20 z cyklu „od zera do milionera”. Automatyzuj oszczędzanie.

Postępując zgodnie z zasadą „płać sobie najpierw” pierwszym wydatkiem miesiąca powinny być nasze cele oszczędnościowe.

Automatyzacja ręczna

Na samym początku drogi nie mamy albo konta albo na tyle oszczędności, że korzystanie z konta oszczędnościowego ma sens. Jest tak na pewno w przypadku omówionego wczoraj prostego pierwszego celu 1000 zł, który zbieramy w gotówce.

Musimy mieć więc nawyk pamiętania i odkładania założonej kwoty regularnie. Czy to jest reszta z zakupów, czy to zysk z promocji, czy jakaś ustalona kwota dziennie, tygodniowo czy miesięcznie.

Automatyzacja bankowa

Omówię to na przykładzie eKonta, które mam w mBanku. Nie jest to artykuł sponsorowany, po prostu jestem ich klientem i bank oferuje sporo udogodnień jeśli chodzi o automatyzację oszczędzania.

Potrzebne nam jest oczywiście konto ROR i jakieś konto oszczędnościowe jak eMax lub eMax Plus. Oprocentowanie jest znikome i tak ale nie o to chodzi bo dla małych kwot uzbierane odsetki to dosłownie grosze.

Zlecenie stałe

Automatyzuj oszczędzanie za pomocą zlecenia stałego, które omawialiśmy już wcześniej w odcinku „Płać rachunki automatycznie”. Przypomnę, że my ustalamy kwotę, która raz w miesiącu będzie przelewana na konto oszczędnościowe. Można ustawić sobie przelew z ROR, który ma oprocentowanie 0% na eMax Plus, który ma od 0.5% do 1% zależnie od kwoty.

Cele

Jest to relatywnie nowa funkcjonalność – jeśli dobrze widzę wprowadzono ją w październiku 2017 roku. Sam zacząłem używać jej niedawno.

Formalnie nazywa się to Rachunek umożliwiający regularne oszczędzanie. Polega na wybraniu kwoty i daty do której chcemy ją oszczędzić oraz sposobu oszczędzania. Bank automatycznie będzie wykonywał tą instrukcję i oszczędzał za nas. Ja nazwałem to celem terminowym. Ale możemy też oszczędzać nie podając ani kwoty ani daty – wtedy mamy cel bezterminowy

Nie wiem jak wewnętrznie to bank realizuje ale cele nie są dodatkowym kontem oszczędnościowym i tych pieniędzy nie widać na żadnym z moich normalnych kont. Oprocentowanie wynosi 0.5% w skali roku.

Uwaga – wypłata z takiego konta celowego jest darmowa tylko raz w miesiącu. Każda kolejna kosztuje 9 zł. (strona 15 z 45!)

Jak utworzyć własny cel?

Przechodzimy do sekcji Moje Finanse , zakładka Moje cele. Wciskamy przycisk Utwórz własny cel. Podajemy pola: Nazwa, Kategoria (podróże, motoryzacja, dom, dziecko, elektronika, emerytura itp), Kwota i Data realizacji.

Poniżej definiujemy sposób realizacji. Sugeruje przelew stały 26 dnia miesiąca. Ale możemy to zmienić wciskając link Zmień. Są 2 sposoby: drugi to stała kwota miesięcznie gdzie określamy kwotę i dzień obciążenia konta. Pierwszy jest bardziej zaawansowany: „chcę oszczędzać końcówki z dokonanych tranzakcji„.

Mamy 3 opcje: zaokrąglenie kwot tranzakcji (do pełnych 10 zł), procent wartości tranzakcji (1%-15%) i kwota po każdej tranzakcji (3zł – 10zł). Jeszcze tylko wybór konta z którego będziemy oszczędzać (jak się ma jedno to nie problem), wciskamy Wyślij i gotowe.

Przydatne linki

Tutaj znalazłem też ranking  oszczędności automatycznych dla kilku innych banków.

 

A Wy co sądzicie o automatyzacji oszczędzania?

Stosujecie ją lub może teraz zaczniecie?

Macie jeszcze jakieś inne pomysły?

 

 

Zdjęcie od Olu Eletu na Unsplash  

Proszę pomóżcie mi szerzyć wiedzę finansową!

 1. Zostawcie swoje komentarze poniżej
 2. Polubcie ten wpis i udostępnijcie na Facebooku, Twitterze lub Google + (linki i ikonki są trochę niżej po prawej)
 3. Zasubskrybujcie ten blog przez RSS lub słuchajcie podcastu w iTunes
 4. Zapiszcie się na newsletter by otrzymywać informacje o nowych wpisach zniżkę na zakup złota i srebra oraz dostęp do tajnej strefy z dodatkowymi materiałami.


4 Komentarze

Anna · 6 kwietnia 2018 o 13:59

Dla mnie jest to bardzo wygodna opcja na zabieganą codzienność 🙂

  Łukasz · 7 kwietnia 2018 o 06:36

  Dzięki za komentarz. Wygoda i automatyzacja – czyli już nie zapomni się oszczędzać.

KontoManiak · 2 października 2018 o 19:08

Świetny podcast!

  Łukasz · 3 października 2018 o 17:26

  Wielkie dzięki 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *