Odcinek 20 podcastu i 18 z cyklu „od zera do milionera”. Sprzedaj jedną niepotrzebną rzecz

Kolejny krok w polepszaniu naszej sytuacji finansowej. Tym razem nie oszczędzamy tylko zarabiamy. Pozbycie się niepotrzebnych lub nawet zepsutych rzeczy to okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy. Nie tylko porządkujemy mieszkanie ale posiadanie kont na internetowych portalach ogłoszeniowych daje wiele innych zalet.

Dodatkowe pieniądze

Sprzedanie czegoś naszego to najprostszy sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Nie musimy osiągnąć wielkich zysków ponieważ to co sprzedajemy albo jest używane, zepsute albo nie potrzebne. Także cena zakupu nie gra roli. Nawet jeśli kupiliśmy coś za 1000 zł lepiej jest to sprzedać za 50 zł i powiększyć nasze oszczędności niż wyrzucić na śmieci np zbędny mebel, stary telefon komórkowy itd.

Odgracenie

Wyprzedaż to doskonały sposób na pozbycie się rzeczy niepotrzebnych. Anglicy mają takie piękne przysłowie „one man’s trash is another man’s treasure” – czyli śmieci jednego są skarbem innego. Jeśli czegoś nie potrzebujemy jakiegoś przedmiotu znajdzie się pewnie ktoś komu się przyda i go kupi. Szczególnie jeśli ogłosimy się na portalu internetowym, który ma zasięg globalny.

Jak to zrobić

Najprościej dziś jest sprzedawać przez internet. Mamy kilka dużych portali do wyboru: Allegro, OLX, Gumtree. Ten pierwszy nie jest darmowy i sprzedający płaci prowizję. Dwa pozostałe ogłoszenie jest darmowe, chyba że dokupimy dodatkowe opcje. W Anglii niekwestionowanym liderem jest eBay, w Polsce został pokonany przez polskiego hegemona.

Aby zarejestrować się, w którymś z tych portali potrzebujemy: adres email, trochę czasu i przełamanie się. Może być potrzebne konto bankowe jeśli chcemy otrzymać płatność natychmiast przed spotkaniem lub wysyłką (Allegro). Gumtree, OLX nastawione są raczej na tranzakcje osobiste płatne gotówką. Przyda się również aparat cyfrowy gdyż niezbędne jest zrobienie zdjęć temu co sprzedajemy.

Jeśli z jakiś przyczyn jest to ponad nasze siły możemy poprosić kogoś (młodszego z rodziny)

Jeśli internet nas odrzuca możemy spróbować sprzedać coś w sposób tradycyjny. Kilka pomysłów: stragany, targi staroci, karteczki w supermarkecie lub na slupach, lombardy.

Co sprzedać

Sprzedaj jedną niepotrzebną rzecz a dosłownie może to być wszystko. Trudno w to uwierzyć ale na pewno znajdzie się w Polsce (na świecie) choć 1 chętny by kupić każdą jedną rzecz w naszym domu. To tylko kwestia ceny. W pierwszej kolejności zabierzmy się za: nienoszone ubrania, niepotrzebne zabawki, stare sprzęty elektroniczne, nigdy nie przeczytane książki, zbędne meble, nieużywane AGD, nieładną biżuterię. Rzeczy nie muszą być nawet sprawne, bo zdarzyło mi się sprzedać zepsutego laptopa na części.

Ja w swojej ponad 12 letniej historii bycia użytkownikiem eBay w Anglii sprzedałem między innymi: dwa samochody, uszkodzonego laptopa, łóżko, meble, akwarium, starą płytę grzewczą, książki, zepsutą komórkę, sprzęty ogrodowe: taczkę, rozdrabniarka do gałęzi, drzewka w wielkich donicach.

Możliwość pozbycia się rzeczy i odzyskania choć części gotówki była nieoceniona przy przygotowaniach do przeprowadzki. Nie wszystko mogliśmy bądź chcieliśmy zabierać ze sobą.

Zalety dodatkowe

Jeśli zarejestrujemy się na tych portalach odkryjemy, że nie służą one tylko do zakupu i sprzedaży rupieci. Po pierwsze możemy kupować rzeczy potrzebne taniej i wygodniej. Możemy coś oddać lub otrzymać za darmo albo wymienić. W ogłoszeniach znajdziemy rozmaite usługi a nawet sami możemy ogłosić swoje by dorobić, a nawet znaleźć pracę.

 

A Wy sprzedajcie zbędne rzeczy? Jeśli tak to jakie macie sposoby?

 

 

Zdjęcie od Shanna Camilleri na Unsplash  

Proszę pomóżcie mi szerzyć wiedzę finansową!

  1. Zostawcie swoje komentarze poniżej
  2. Polubcie ten wpis i udostępnijcie na Facebooku, Twitterze lub Google + (linki i ikonki są trochę niżej po prawej)
  3. Zasubskrybujcie ten blog przez RSS lub słuchajcie podcastu w iTunes
  4. Zapiszcie się na newsletter by otrzymywać informacje o nowych wpisach zniżkę na zakup złota i srebra oraz dostęp do tajnej strefy z dodatkowymi materiałami.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *