Dziesiąty odcinek z cyklu „od zera do milionera”. Płać rachunki automatycznie.

Definicje

Zlecenie stałe  – przelew bankowy cykliczny zdefiniowany przez nas. Kwota jest zawsze taka sama i my ustalamy datę przelewu. Stosujemy do stałych rachunków, które nie zmieniają się co miesiąc. Jeśli mamy ryczałt: woda, ścieki, śmieci, czynsz, telewizja, internet, składki, ubezpieczenie, oszczędności i inwestycje

Polecenie zapłaty – przelew bankowy, który inicjuje odbiorca, na mocy udzielonej zgody. Kwotę i datę ustala odbiorca. Wykorzystać można do płacenia rachunków ustalanych wg zużycia: woda, prąd, gaz, telefonii.

Ustawiamy je przez bankowość internetową w naszym nowym darmowym koncie bankowym.

Oszczędzamy czas

Płać rachunki automatycznie – to po pierwsze oszczędność czasu. A jak wiemy czas to pieniądz. Nie tracimy czasu na chodzenie do banku czy punktu pobierania opłat. Choć chodzenie jest o tyle fajne że jest to spacer korzystny dla naszego zdrowia.  Nie musimy czekać na przystanku i jechać autobusem lub samochodem. Nie tracimy czasu na stanie w kolejkach, na ręczne wypełnianie druczków. Nie denerwujemy się, że autobus nie przyjeżdża na czas lub że kolejka jest za długa.

Oszczędzamy pieniądze

Płać rachunki automatycznie a oszczędzisz pieniądze – a o to głównie nam chodzi. Regulujące je osobiście przy okienku w banku, na poczcie czy w punkcie przyjmowania opłat (1 zł) ponosimy koszty. Na poczcie zapłacimy 3,40 zł za zwykły przelew do 600 zł, powyżej tej kwoty jest to już 0.6%. Opłaty do ZUS/US to aż 10zł. Punkty przyjmowania opłat są tańsze i pewnie można znaleźć taki który pobiera tylko złotówkę od rachunku. Korzystając z banku dla przykładu PKO SA za przelew w agencji zapłacimy 3,50 zł ale już w placówce to aż 1% lub minimum 20,00 zł.

Ale to jeszcze nie wszystko. Jeśli jedziemy do miejsca gdzie dokonujemy opłatę to płacimy za bilet w obie strony. Gdy jedziemy samochodem to płacimy za paliwo no i lekko zużywa nam się auto. Na koniec stracony czas to również strata finansowa bo moglibyśmy w tym czasie zrobić coś co przyniesie nam pieniądze.

Niestety nie wszystkie banki mają darmowe zlecenia stałe i polecenia zapłaty. Są nawet takie które ich nie realizują. Dlatego korzystam z eKonta w mBanku bo tam są i są darmowe.

Eliminujemy błędy

Ustawiając przelewy cykliczne eliminujemy błędy, które można popełnić wypełniając druki ręcznie. Formularz wypełniamy raz, warto wtedy sprawdzić kilka razy a potem można już zapomnieć o całej sprawie. Jeśli chodzi o polecenie zapłaty to o poprawność danych troszczy się odbiorca. Ważne jest byśmy wypełniając formularz zgody podali poprawnie swoje dane i numer konta.

Kontrola wydatków

Automatyczne płacenie rachunków pozwala nam monitorować i kontrolować wydatki. Mając wszystkie stałe opłaty zdefiniowane w jednym miejscu widzimy ile one wyniosą w danym miesiącu. Na dodatek możemy zarezerwować sobie środki na te płatności a najlepiej płacić je już pierwszego dnia miesiąca.

Bezpieczeństwo

Przy poleceniu zapłaty głównym powodem dlaczego nie korzystałem sam była nieufność co do prawidłowego naliczenia kwoty i wyczyszczenia mi konta. Na szczęście jeśli mamy wątpliwości związane z kwotą obciążenia w formie polecenia zapłaty można taką płatność odwołać do czasu wyjaśnienia sprawy. Pieniądze najpóźniej następnego dnia roboczego zostaną zwrócone na nasze konto. Czasu na odwołanie mamy dużo – 8 tygodni od dnia obciążenia rachunku jeśli jesteśmy osobą fizyczną. Niestety już tylko 5 dni gdy mamy działalność gospodarczą lub firmę.

Korzystając z punktów przyjmowania opłat też ponosimy ryzyko. Nasze przelewy wcale nie są dostarczane natychmiast a może być i tak że firma splajtuje i nasze pieniądze nigdy nie dotrą do adresata a my zostaniemy z długiem, nawet kilkumiesięcznym. Przykładem może być agencja „Grosik”, która przez 9 miesięcy naraziła klientów na stratę ok 1,7 miliona złotych.

 

 

Zdjęcie od: Ervins Strauhmanis z Flickr przez Compfight cc

Proszę pomóżcie mi szerzyć wiedzę finansową!

  1. Zostawcie swoje komentarze poniżej
  2. Polubcie ten wpis i udostępnijcie na Facebooku, Twitterze lub Google + (linki i ikonki są trochę niżej po prawej)
  3. Zasubskrybujcie ten blog przez RSS lub słuchajcie podcastu w iTunes
  4. Zapiszcie się na newsletter by otrzymywać informacje o nowych wpisach zniżkę na zakup złota i srebra oraz dostęp do tajnej strefy z dodatkowymi materiałami.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *