Szósty odcinek z cyklu „od zera do milionera”. Załóż darmowe konto bankowe!

1. Nie płać za ROR!

W dzisiejszych czasach konto bankowe jest chlebem powszednim świata finansów. Jest to produkt standardowy i przy obecnym stanie techniki dosyć prosty. Wiele instytucji finansowych oferuje darmowe konto bankowe więc nie ma sensu płacić za jego używanie. Wymaga to zazwyczaj korzystania z niego głównie w internecie, bankomatach i przejście na elektroniczne wyciągi.

Jeśli korzystasz z płatnego konta i robisz to od wielu lat to kosztowało Cię to setki jak nie tysiące złotych. Czas to zmienić. A oszczędzoną opłatę wrzucić do skarbonki.

Nie ma co używać jakiś wymyślnych wersji kont z typu ubezpieczenia bądź inne dodatki.

2. Opłaty przy prowadzeniu konta

Konto choć wydaje się proste jest jednak bogate w funkcje. Są dziesiątki miejsc gdzie może być naliczana opłata bo każda funkcja jest do tego okazją. Główne obszary na których należy się skupić analizując cenę konta bankowego:

 • Opłata za prowadzenie rachunku
 • Opłata za kartę – może zależeć od liczby tranzakcji i/lub ich wysokości. Są też różne rodzaje kart
 • Opłaty za przelewy: wewnętrzne, zewnętrzne (może być limit na ilość), przyspieszone (SORBNET, ekspresowy)
 • Opłaty za polecenia zapłaty i zlecenia stałe
 • Bankomaty – które są darmowe i jakie są obostrzenia dotyczące liczby lub wielkości wypłat, koszty korzystania za granicą
 • Wyciągi papierowe dostarczane drogą pocztową
 • Niestety jeszcze wiele innych

3. Jakiego konta ja używam?

Ja osobiście od ponad 13 lat używam eKonto w mBanku. Poszperałem w papierach i umowę na konto ROR zawarłem 18 października 2004 roku. Kiedyś było całkiem darmowe jednak parę lat temu wprowadzono opłatę za kartę debetową. Najpierw było to 2 zł teraz jest 4 zł.

W chwili obecnej jest to konto za które nic nie płacę. Nie ma opłaty za prowadzenie rachunku. Przelewy wewnętrzne są natychmiastowe i darmowe. Przelewy zewnętrzne z ROR są darmowe i nie ma ograniczeń. Wypłaty z bankomatów sieci Planet Cash, BZ WBK i Euronet są darmowe powyżej 100 zł, mniejsze kosztują 1,30 zł. Jest opłata za kartę 4 zł jednak to nie problem gdy używa się go regularnie bo po 5 tranzakcjach kartą, bez limitu kwotowego, opłata nie jest naliczana.

Przy okazji mam też mBiznes konto, które używam w mojej działalności gospodarczej. Prowadzone jest za darmo i przelewy do ZUS i skarbówki też nic nie kosztują. Niestety wszystkie inne przelewy kosztują 1,50 zł.

 

 

 

Zdjęcie: wuestenigel z Flickr przez Compfight cc

Proszę pomóżcie mi szerzyć wiedzę finansową!

 1. Zostawcie swoje komentarze poniżej
 2. Polubcie ten wpis i udostępnijcie na Facebooku, Twitterze lub Google + (linki i ikonki są trochę niżej po prawej)
 3. Zasubskrybujcie ten blog przez RSS lub słuchajcie podcastu w iTunes
 4. Zapiszcie się na newsletter by otrzymywać informacje o nowych wpisach zniżkę na zakup złota i srebra oraz dostęp do tajnej strefy z dodatkowymi materiałami.

Kategorie: Finanse

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *