4 odcinek z cyklu „od zera do milionera”. Jak rozpocząć oszczędzanie? Od jednej złotówki.

Tematy odcinka

  • Początek oszczędzania jest najtrudniejszy
  • Kilka sposobów oszczędzania gotówki
  • Ile pieniędzy odkładać?
  • Skąd wziąć pieniądze na oszczędzanie?

1. Jak rozpocząć oszczędzanie?

Dobrze, zróbmy to krok po kroku. Weź do ręki portfel. Wyciągnij z niego cokolwiek: monetę lub papierek. Wrzuć to co wyjąłeś z portfela do skarbonki, o której była mowa w poprzednim odcinku. I w ten oto magiczny sposób zacząłeś oszczędzać! Nie uwierzę, że ktokolwiek nie może wyciągnąć nawet grosika i go odłożyć.

Nie chcę słyszeć wymówki, że to za mała kwota i że nic ona nam nie da. Nic nie dzieje się samo i nie kończy w 1 dzień. Największe projekty zaczynają się od pierwszego małęgo kroku o trwają długo. Chiński mur czy piramidy zaczęły się od jednego kamienia. Potrzebny jest cel i plan.

2. Jak oszczędzać gotówkę?

Lubię prostotę więc wprowadźmy regułę „płać sobie najpierw”. Jak tylko dostajesz nowe pieniądze wrzucasz coś do skarbonki. Można to robić codziennie, raz w tygodniu lub raz w miesiącu. Ważna jest regularność oraz konsekwencja.

Po drugie można oszczędzać resztę z zakupów. Cokolwiek zostaje nam w portfelu po zakupach lub regularnie raz w tygodniu to ląduje w oszczędnościach.

Kupujemy hurtowo lub w promocji. Różnica między kwotą, którą zapłacilibyśmy, a którą wydaliśmy wrzucamy do skarbonki.

Robimy dzień bez wydatków. Za każdy taki dzień jako nagrodę możemy dołożyć złotówkę lub więcej do oszczędności.

3. Ile odkładać?

Odkładamy tyle ile możemy. Albo nawet odwrotnie. Odkładamy najpierw i żyjemy z tego co pozostaje. Wtedy nie ma wymówki, że nic nie odłożyliśmy na koniec miesiąca, jak to robi zazwyczaj większość.

Ktoś kto nigdy nie oszczędzał bo wydaje mu się, że nie może niech zacznie od złotówki co miesiąc lub co tydzień. Inny niech spróbuje 10 zł to tydzień albo najłatwiej 50 zł na początku miesiąca.

4. Skąd wziąć pieniądze na oszczędzanie?

Dostajesz pensję? Albo rentę lub emeryturę? Albo cokolwiek innego. Jeśli dostajesz jakieś pieniądze to z nich właśnie możesz oszczędzać. I przestań marudzić, stękać i narzekać, że masz za mało pieniędzy.

Głównym dochodem ludzi pracujących jest pensja z pracy na etacie. Można więc poprosić o podwyżkę lub zmianę pracy. Albo nawet zmianę formy zatrudnienia z etatu na własną działalność. Przez 2 lata oszczędzamy płacąc mniejszy ZUS a wszystkie wydatki związane z pracą jak dojazdy wrzucamy w koszty.

Poszukaj dodatkowego płątnego zajęcia. Jest tego mnóstwo: sprzątanie, opieka nad dziećmi, zwierzętami, roznoszenie ulotek czy posiłków, można jeździć taksówką lub podnająć pokój okazjonalnie.

Złotówka oszczędzona to złotówka zarobiona. Nie marnujmy więc pieniędzy, zrezygnujmy czasem z zakupu jakiś zbytków, rozrywki, wyjścia do restauracji,

Odkładaj wszystkie dodatkowe pieniądze: trzynastki, premie i 500+. Są to pieniądze, których nie mieliśmy, nie zaplanowaliśmy a mamy więc powinniśmy się bez nich obejść.

5. Wyzwanie

Na koniec wyzwanie. Jeśli chcesz mi udowodnić że Ty nie możesz oszczędzać opisz mi swoje dochody i wydatki a postaram się coś zaradzić.

Proszę pomóżcie mi szerzyć wiedzę finansową!

  1. Zostawcie swoje komentarze poniżej
  2. Polubcie ten wpis i udostępnijcie na Facebooku, Twitterze lub Google + (linki i ikonki są trochę niżej po prawej)
  3. Zasubskrybujcie ten blog przez RSS lub słuchajcie podcastu w iTunes
  4. Zapiszcie się na newsletter by otrzymywać informacje o nowych wpisach zniżkę na zakup złota i srebra oraz dostęp do tajnej strefy z dodatkowymi materiałami.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *