Odcinek 1 cyklu „od zera do milionera”. Fundament sukcesu finansowego to pozytywny stan umysłu.

Tematy odcinka

  • Co jest najważniejsze przy oszczędzaniu (choć sama nazwa odcinka już to mówi).
  • Jakie są dwa typy ludzi którzy nie oszczędzają
  • Dlaczego warto oszczędzać i co możemy stracić nie mając oszczędności.
  • Oszczędności to nie tylko pieniądze ale wiele innych rzeczy niezbędnych do życia

Fundament oszczędzania

Podstawą do sukcesu w oszczędzaniu i inwestowaniu jest pozytywny stan umysłu. Jest to fundament, bez którego nie osiągniemy celu. Musi być solidny by oprzeć się naszym słabościom, zwątpieniom, presji w rodzinie, w pracy, wśród znajomych.

Kto nie oszczędza

Są dwa typy ludzi którzy nie oszczędzają. Jedni myślą, że nie mogą, drudzy, że nie muszą. Są w błędzie bo każdy może i powinien oszczędzać. Typowe wymówki: za mało zarabiam, zajmie mi to za dużo czasu, nie wiem jak, po co się martwić rząd/ZUS mi pomoże.

Jest jeszcze jakiś ułamek procenta, którzy z powodu trudnych sytuacji życiowych żyją z dnia na dzień lub w długach.

Dlaczego warto oszczędzać

Sam nie rozumiem jak w ogóle można nie oszczędzać biorąc pod uwagę zarówno przeszłość jak i otaczającą nas rzeczywistość. Gromadzenie bogactwa to jeden z podstawowych celów człowieka w obecnej cywilizacji. Ci co nie oszczędzają popadają w błąd poznawczy zwany efektem niecodzienności (z ang. normalcy bias). Polega on na tym, że ludzie zaniżają prawdopodobieństwo wystąpienia jakiś złych okoliczności oraz zaniżają ich negatywne skutki. Ich wiara bierze się z tego że skoro dziś było dobrze to jutro też będzie.

Patrząc na wydarzenia z przeszłości mamy: konflikty zbrojne, krachy finansowe, hiperinflacja (1989-1990), konfiskata mienia oficjalna i nieoficjalna poprzez inflację.

Obecnie mamy: awarie drobne i poważne, wypadki, utrata pracy lub bankructwo firmy,klęski żywiołowe, choroby, śmierć w rodzinie, perturbacje polityczne, podatki i biegunka legistlacyjna.

Konsekwencje braku oszczędności: długi, utrata rzeczy wartościowej lub majątku, rozpad rodziny, choroba, bieda na starość, kalectwo, śmierć.

Kapitał to nie tylko pieniądze

Nasz majątek to nie tylko pieniądze, czasem gotówka nie ma żadnej wartości podczas gdy inne towary mają. Zaliczamy do nich: wodę, jedzenie, artykuły higieniczne (papier toaletowy, pieluchy, mydło), artykuły luksusowe (alkohol, papierosy, czekolada), własny ogródek (owoce, warzywa, mięso), umiejętności, narzędzia i materiały, metale szlachetne, kontakty, relacje rodzinne i społeczne.

Materiały

Proszę pomóżcie mi szerzyć wiedzę finansową!

  1. Zostawcie swoje komentarze poniżej
  2. Polubcie ten wpis i udostępnijcie na Facebooku, Twitterze lub Google + (linki i ikonki są trochę niżej po prawej)
  3. Zasubskrybujcie ten blog przez RSS lub słuchajcie podcastu w iTunes
  4. Zapiszcie się na newsletter by otrzymywać informacje o nowych wpisach zniżkę na zakup złota i srebra oraz dostęp do tajnej strefy z dodatkowymi materiałami.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *